Tijekom projekta razvijena su dva intenzivna tečajeva odnosno izborna kolegija – na Fakultetu organizacije i informatike tečaj o digitalnoj transformaciji, a na Sveučilištu Pannonia u Nagykanizsi tečaj o industriji 4.0. Organizirano je preko desetak radionica za studente o digitalnom marketingu, razvoju karijere te drugim stručnim područjima. Radionice su vodili stručnjaci iz poslovnog svijeta. Organizirana su dva studijska putovanja u prekogranično područje na kojima su studenti posjetili brojne institucije važne za gospodarski i kulturni razvoj područja. U programima je sudjelovalo pedesetak studenata. Projekt je finaliziran studijskim putovanjem projektnog tima Slovačkom tehnološkom sveučilištu u Bratislavi.
Svoje iskustvo na projektu podijelili su i studenti koji su sudjelovali u svim aktivnostima. “Sudjelovanjem u svim aktivnostima projekta stekla sam iskustvo koje će mi zasigurno koristiti u budućnosti. Ovakvi projekti i prilike važni su studentima kako bi otkrili na koje se područje u budućnosti žele fokusirati”, rekla je Patricija Ivanić, studentica Fakulteta organizacije i informatike u Varaždinu. Martin Bertok, student Sveučilišta Panonija iz Nagykanizse pak je naglasio kako su najvažnije koristi koje mu je projekt pružio poboljšanje jezičnih vještina, učenje o digitalnoj transformaciji i industriji 4.0 te upoznavanje kolega iz Hrvatske.
Završnoj konferenciji prisustvovali su predstavnici projektnog tima, istaknute osobe koje djeluju u sustavu formalnog i neformalnog obrazovanja, predstavnica Zajedničkog tajništva Programa suradnje HU-HR te predstavnici lokalnih i regionalnih vlasti među kojima i gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini koja je tom prigodom ponosno istakla činjenicu da je u Čakovcu gotovo svakog tjedna po jedna početna ili završna konferencija nekog projekta vezanog uz obrazovanje. “To govori da smo na sjeveru zemlje odlično iskoristili priliku za stvaranje još kvalitetnijeg sustava iz kojeg izlaze obrazovani, kompletni i kompetentni stručnjaci, uz pritom korištenje europskih sredstava i traženje načina kako da s uloženim, taj kadar zadržimo u našem kraju. Tehnološko-inovacijski centar Međimurje jedan je od predvodnika i motora, ne samo gospodarske preobrazbe, već i prilagođavanja i nadogradnje sustava obrazovanja u Međimurju. Na tome im čestitam, kao i na odrađenom projektu Intensive Courses for Higher Education Students (IC4HEDS) uz partnere FOI Varaždin te Sveučilišni kampus i Poslovni inkubator u Nagykanizsi. Najveći benefit projekta svakako je činjenica da se studentima uz stručne edukacije i vodstvo poduzetnika te povezivanje s poslovnim sektorom i poduzetničkim potpornim institucijama, olakšao skori ulazak na tržište rada”, zaključila je.
Župan Međimurske županije Matija Posavec pozdravio je sudionike te se osvrnuo na projekt: “Ulaganje u obrazovanje je temelj na kojem Međimurje gradi svoj dugoročni uspjeh, a ispravnost našeg pristupa nedavno je potvrđena na međunarodnoj razini nagradom fDi Financial Timesa kojom smo proglašeni Europskom regijom budućnosti. Kvalitetna obrazovna infrastruktura preduvjet je za ključne obrazovne aktivnosti – prijenos i širenje novih znanja i usvajanje korisnih vještina kojima će se naši građani isticati pred brojnim konkurentnim regijama. Tehnička znanja bez kojih nema konkurentnog suvremenog gospodarstva odlučili smo strateški poticati kroz cijelu obrazovnu vertikalu STEM projektima namijenjenih mlađoj djeci, kroz Centar kompetentnosti u strojarstvu za srednjoškolce i Metalsku jezgru za akademsku razinu obrazovanja i znanost. Uz ove strateške projekte naše institucije i agencije, prije svega REDEA i TICM vrijedno rade na osmišljavanju i provedbi projekata koji će nadopuniti ovaj obrazovni mozaik koji slažemo u Međimurju. Projekt IC4HEDS koji je pripremio TICM u suradnji s partnerima temelji se na našim vrlo dobrim odnosima sa susjedima iz Mađarske s kojima su razvijeni tečajevi za studente iz područja koja su trenutno najvažnija za naše gospodarstvo – digitalne transformacije i industrije 4.0. U partnerstvu s varaždinskim Fakultetom organizacije i informatike i informatičkim fakultetom iz Nagykanisze rezultati ove suradnje dodatno će doprinijeti kvaliteti obrazovanja u regiji. Na taj način svoj stav prema obrazovanju i iskustva u pripremi inovativnih projekata širimo na širu regiju na korist svima.”
Nina Begičević-Ređep, dekanica Fakulteta organizacije i informatike u Varaždinu, Sveučilišta u Zagrebu istaknula je kako je ovaj projekt iznimno važan za proces internacionalizacije FOI-a i studente, njih preko pedeset, koji jačaju svoje kompetencije, ali i zbog razmjene znanja između sveučilišta, poduzeća i inkubatora.
Bez sumnje će ovaj projekt, koji je osim pozitivnog utjecaja na podizanje kvalitete obrazovanja imao i utjecaj na jačanje prekograničnih veza, pokrenuti još sličnih inicijativa kako su znanje i suradnja uvijek temelj gospodarskog i kulturnog razvoja.